لوگو دکتر فرشته عباسلو
Search
Close this search box.
هیستروسکوپی

دکتر متخصص هیستروسکوپی در کرمان

هیستروسکوپی (Hysteroscopy) یکی از روش‌های شایع در تشخیص و درمان برخی بیماری‌های داخلی زنان با استفاده از آندوسکوپ است. این روش امکان تشخیص مشکلاتی نظیر خونریزی غیرطبیعی رحم و چسبندگی رحم را فراهم می‌کند. هیستروسکوپی در موارد مختلفی برای رفع ناهنجاری‌های رحم و توده‌های رحمی مانند پولیپ و فیبروم استفاده می‌شود و ممکن است برای برداشتن رحم هم استفاده شود.

انواع هیستروسکوپی

به کمک این روش می توان بیماری و مشکلات مربوط به ناحیه رحم را تشخیص و بهترین روش درمانی را برای آنها انتخاب نمود. در این روش از یک لوله منعطف و بسیار نازک به نام هیستروسکوپ استفاده می شود، این دستگاه تحت بیهوشی عمومی وارد رحم خواهد شد. این روش درمانی با توجه به کاربرد برای تشخیص یا درمان در بازه زمانی متفاوت بین 5 تا 60 دقیقه به طول می انجامد.

هیستروسکوپی چیست؟

هیستروسکوپی یکی از روش های درمانی جدید در علم نوین پزشکی است که به بررسی ناحیه رحم می پردازد و در دسته جراحی های کم تهاجم قرار می گیرد. این روش بهترین انتخاب برای تشخیص و درمان مشکلات و بیماری های رحم است، به کمک آن می توان علت درد و خونریزی های غیر طبیعی رحم را تشخیص داد. دوران قاعدگی دردناک، خونریزی های غیر طبیعی، عفونت رحم، خارش و سوزش زجرآور و ده ها عارضه دیگر که به کمک سونوگرافی قابل تشخیص یا تایید صد در صدی نیست را به روش هیستروسکوپی درمان کنید. تشخیص دقیق و درمان صحیح سبب شده تا از آن در دوران پیش از بارداری نیز استفاده نمود، همچنین تاثیر بسزایی در تشخیص علل نازایی دارد.

انواع هیستروسکوپی

در تعاریف فوق عنوان شد که از این روش برای تشخیص و درمان بیماری های رحم استفاده می شود، با استدلال به این تعریف می توان گفت که هیستروسکوپی در دو نوع زیر گروه بندی می شود:

هیستروسکوپی تشخیص

برای تشخیص بیماری های مختلف مثل تشخیص ناباروری، علت خونریزی های غیر عادی، بررسی صحت آزمایش و … از این روش استفاده می شود.

هیستروسکوپی درمانی

گاهی به کمک این روش می توان برخی عوارض و ناهنجاری های رحم قابل رفع هستند، برای اینکار ابزار درمانی از طریق هیستروسکوپ وارد رحم شده و همزمان با بررسی های لازم، عوارض نیز برطرف خواهد شد.

بهترین زمان برای انجام هیستروسکوپی

با توجه به این که پس از قاعدگی دیواره داخلی رحم بهترین حالت خود را دارند، یک هفته پس از قاعدگی بهترین زمان برای هیستروسکوپی است. خانم هایی که در دوران یائسگی هستند بدون محدودیت می توانند این روش درمانی را انجام دهند.

بیشتر بدانید: مراقبت های بعد از عمل هیستروسکوپی

موارد کاربرد هیستروسکوپی

بدون شک هیستروسکوپی یکی از بهترین روش های تشخیص و درمان بیماری های زنان است که از مهم ترین کاربردهای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رفع پولیپ رحم
 • برداشتن فیبروم
 • معاینه دقیق رحم
 • رفع ضایعات غیر طبیعی
 • تشخیص علل سقط جنین
 • سنجش میزان ضخامت رحم
 • تشخیص دلایل خونریزی های شدید
 • بررسی دلایل درد لگن، خونریزی بعد از یائسگی

مزایای هیستروسکوپی

به طور کلی تمامی روش های درمانی مزایا و معایب خاصی دارند، البته بهترین کار انتخاب روش هایی است که بیشترین مزیت را به دنبال دارند، از مهم ترین مزایای هیستروسکوپی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نقاهت کوتاه
 • کمترین عارضه
 • کمترین میزان درد
 • تشخیص قطعی بیماری
 • امکان درمان برخی ناهنجاری های رحمی

هیستروسکوپی چطور انجام می‌شود؟

برای اجرای این روش از دستگاهی به نام هیستروسکوپ استفاده می شود، طی این روش از یک لوله بسیار نازک که به دوربین و نور مجهز شده کمک گرفته می شود. پس از انجام بی حسی یا بیهوشی عمومی، لوله مذکور از راه واژن وارد رحم شده و بخش های داخلی آن از طریق مانیتور قابل مشاهده است. به کمک این روش می توان بی نظمی های ساختاری رحم را تشخیص داد. معمولا پزشکان برای اینکه بتوانند نتایج سونوگرافی یا HSG را تشخیص بدهند، از هیستروسکوپی استفاده می کنند.

بهترین دکتر متخصص هیستروسکوپی در کرمان چه ویژگی هایی دارد؟

میتوانید عبارت ” بهترین دکتر متخصص هیستروسکوپی در کرمان” در نت سرچ کنید و بهترین پزشکان را شناسایی کنید و در میان کامنت هایی که توسط مراجعه کنندگان ارسال شده، به ویژگی های هر یک پی ببرید. از مهم ترین ویژگی های یک پزشک خوب می توان به مهارت و تجربه او اشاره کرد، اینکه آیا هیستروسکوپی بهترین روش برای انجام آزمایش و درمان است یا خیر؟

دکتر فرشته عباسلو جراح و متخصص زنان زایمان و نازایی

بهترین پزشک با بکارگیری جدیدترین متد های پزشکی از بروز عوارض هیستروسکوپی جلوگیری می کند، همچنین کلیه مراقبت های قبل و بعد را به بیمار گوشزد خواهد کرد.

هیستروسکوپی درد دارد؟

احساس درد در مواجهه با روش های درمانی برای هر فرد کاملا متفاوت است، البته در زمان بیهوشی به هیچ عنوان دردی احساس نخواهید کرد. با انتخاب روش بی حسی در صورت داشتن درد حتما به پزشک اطلاع دهید تا درصد بی حسی را افزایش یا در صورت نیاز از بیهوشی استفاده کند.

فرآیند بهبودی پس از انجام هیستروسکوپی

این روش یک نوع جراحی کم تهاجمی است و دوره نقاهت بسیار کوتاه دارد به گونه ای که امکان انجام فعالیت های روزانه وجود دارد. به تشخیص پزشک در صورتی که روش بیهوشی را انتخاب کنید، باید چند روز در خانه استراحت کنید. محدودیت غذایی وجود ندارد و فرد می تواند روال سابق زندگی خود را ادامه دهد، البته برای پیشگیری از عوارض احتمالی سعی کنید تا یک هفته رابطه جنسی نداشته باشید.

چه کسانی نباید از هیستروسکوپی استفاده کنند؟

هیستروسکوپی یک روش تشخیص و درمان فوق العاده است که مزایای متعددی به همراه دارد اما انجام آن برای برخی افراد توصیه نمی شود. به طور کلی پیش از انجام این روش سابقه بیماری مراجعه کننده بررسی خواهد شد و در صورت ابتلا به عفونت لگنی یا وجود بارداری از این روش برای او استفاده نمی شود.

عوارض هیستروسکوپی

با وجود اینکه انجام هیستروسکوپی به هیچ عنوان خطرناک نیست، اما در برخی شرایط به واسطه حساس بودن بیماران، باید منتظر عوارض متفاوتی باشیم که از مهم ترین آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خونریزی شدید
 • ایجاد عفونت در رحم
 • احساس ضعف و بیحالی
 • ایجاد زخم در دیواره رحم
 • احتمال آسیب به راه ورودی

هزینه هیستروسکوپی در کرمان

هزینه هیستروسکوپی به عوامل متعددی بستگی دارد که از مهم ترین آن می توان به نوع آن اشاره کرد. بدون شک هزینه هیستروسکوپی تشخیصی خیلی کمتر از زمانی است که قصد دارید از این روش برای درمان عارضه و ناهنجاری استفاده کنید. پزشک متخصص، مکانی که به آن مراجعه کردید (بیمارستان، کلینیک یا مطب) و …. از دیگر عوامل موثر در میزان هزینه های این روش به شمار می آیند.

نتیجه گیری

هیستروسکوپی یکی از بهترین روش های تشخیص و درمان بیماری های زنانه است که ناحیه رحم را مورد بررسی قرار می دهد. به خاطر داشته باشید که انجام این جراحی نیاز به تخصص و تجربه کافی دارد، اگر قصد انجام هیستروسکوپی را دارید، حتما به بهترین متخصص زنان در کرمان مراجعه کنید. خانم دکتر فرشته عباسلو به عنوان بهترین دکتر متخصص هیستروسکوپی در کرمان با داشتن تجربه و مهارت کافی در حوزه زنان و زایمان، بهترین روش های درمانی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.

سوالات متداول

هیستروسکوپی چه تفاوتی با لاپاراسکوپی دارد؟

در این روش لوله آزمایش از طریق واژن و بدون هیچ نوع جراحی وارد رحم می شود، این در حالی است که برای انجام لاپاراسکوپی لوله از طریق برش ایجاد شده روی شکم به رحم راه پیدا می کند.

آیا برای هیستروسکوپی از بیهوشی استفاده می شود؟

با وجود اینکه هیستروسکوپی کاملا بی درد است اما این روش در بیهوشی کامل انجام می شود، البته در برخی موارد به خواست مراجعه کننده از بی حسی قوی استفاده شده و فرد کاملا هوشیار است.

آیا هیستروسکوپی در سقط جنین کاربرد دارد؟

با کمک این روش می توان علت سقط جنین را تشخیص داد تا در صورت امکان در حین سقط؛ بتوان آن را درمان و برطرف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط