لوگو دکتر فرشته عباسلو
Search
Close this search box.
عمل جراحی لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی و آنچه در مورد آن نمی دانستید

جراحی لاپاراسکوپی و آنچه در مورد آن نمی دانستید را به طور کامل برای شما بیان خواهیم کرد. در واقع جراحی لاپاراسکوپی یکی از نوین ترین روش هایی است که برای جراحی به صورت سرپایی و با کمترین عوارض استفاده می شود. این جراحی نسبت به جراحی لاپاراتومی و هیسترکتومی کمترین عوارض را به دنبال دارد. در جراحی لاپاراسکوپی از ابزاری به نام لاپاراسکوپ استفاده می شود. میله ای نازک که همراه با دوربین وارد شکم بیمار می شود و قابلیت دیدن نواحی داخلی شکم را فراهم می کند. در این مطلب میخواهیم هر آنچه که به شما در شناخت جراحی لاپاراسکوپی کمک می کند را با بهره جستن از بیانات دکتر فرشته عباسلو بیان کنیم. دکتر فرشته عباسلو بهترین متخصص لاپاراسکوپی در کرمان است که تجربه بالایی در این زمینه دارد.

جراحی لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی چیست؟


جراحی لاپاراسکوپی یک روش جراحی با درصد تهاجم کمتر است که در نواحی شکم و لگن انجام می شود. در این جراحی با کمک یک لاپاراسکوپ، یک میله تلسکوپی نازک و با یک دوربین در انتهای آن جراحی انجام می شود. کاربرد این دوربین برای دیدن داخل بدن شما و بدون باز کردن کامل شکم است. در این جراحی به جای برش 6 تا 12 اینچی، دو تا چهار برش کوچک نیم اینچی یا کمتر ایجاد می کنند. یکی از برش ها برای دوربین و برش دیگر برای وارد کردن ابزارها می باشد. از این جراحی برای درمان و یا نمونه برداری استفاده می شود.

برای درمان چه بیماری هایی استفاده می شود؟


برداشتن کیست، فیبروم، سنگ و پولیپ

برداشتن تومورهای کوچک

بیوپسی ها

بستن لوله های فالوپ

حاملگی خارج از رحم

اندومتریوز

عمل لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود؟


عمل لاپاراسکوپی با یک برش کوچک در نزدیکی ناف یا استخوان لگن شروع می شود. این برش اول برای پمپ کردن گاز دی اکسید کربن به داخل حفره شکم یا لگن استفاده می شود. در جراحی لاپاراسکوپی از لوله های جراحی باریکی به نام تروکار برای ورود وسایل جراحی استفاده می شود. جراح اولین تروکار را وارد می کند و سپس لوله گاز را از طریق تروکار قرار می دهد تا حفره شکم یا لگن شما را با گاز باد کند. این کار به جدا کردن دیواره شکم از اندامها کمک می‌کند و باعث می شود اندام ها در مانیتور راحت تر دیده شوند.

پس از باد کردن حفره، جراح لوله گاز را برداشته و لاپاراسکوپ را از طریق تروکار وارد شکم می کند. لاپاراسکوپ تصاویر را از محل جراحی روی مانیتور نمایش می دهد. دوربین به قرار دادن سایر ابزارهای جراحی و هدایت آنها کمک می کند. 

در برخی از عمل ها ممکن است یک درن جراحی در داخل حفره قرار داده شود تا مایعات اضافی مانند خون را خارج کند. مایعات از طریق یک لوله کوچک تخلیه می شوند. برای برخی بیماران ممکن است لازم باشد که لوله برای مدتی پس از عمل در بدن آنها باقی بماند تا به تخلیه مایعات ادامه دهد. بعد از عمل گاز دی اکسید کربن تخلیه می شود، تمامی ابزارها را خارخ می کنند و برش ها را بخیه میزنند. در نهایت شما را به اتاق ریکاوری منتقل می کنند.

مزایای جراحی لاپاراسکوپی 


آسیب کمتر به دیواره شکم

از دست دادن خون کمتر

کاهش خطر خونریزی

اسکارهای کمتر و کوچکتر

کاهش خطر عفونت 

بستری کوتاه تر در بیمارستان

زمان بهبودی سریعتر

درد کمتر

نیاز به داروهای مسکن کمتر

عوارض جراحی لاپاراسکوپی


آسیب عروق خونی

وارد شدن آسیب به روده

آسیب به اعصاب    

واکنش آلرژیک به بیهوشی

چسبندگی داخلی از بافت های جراحی شده

خون ریزی بیش از حد

عفونت زخم

جراحی لاپاراسکوپی توسط کدام متخصص انجام می شود؟


عمل لاپاراسکوپی به طور کلی توسط جراحان عمومی انجام می شود اما برای درمان بیماری های زنان می بایست زیر نظر متخصص زنان انجام شود. متخصص زنان بهترین گزینه برای درمان بیماری های زنان هستند. چرا که دانش و تخصص آنها زنان می باشد و به خوبی به مسائل باروری و نازایی اشراف دارند. به این ترتیب در حین انجام جراحی تمامی این موارد را لحاظ می کنند تا بیمار با کمترین میزان عوارض درمان شود. 

کلام پایانی


این جراحی زمانی برای بیمار انجام می شود که شرایط آن را داشته باشد. در واقع این روزها این جراحی جایگزین بسیاری از جراحی های باز شده است. بیمارانی که چاره ای جز شکافتن کامل شکم نباشد، باید از جراحی باز و کامل یا هیسترکتومی و لاپاراتومی استفاده کنند. در این مطلب هر آنچه لازم بود درباره عمل لاپاراسکوپی بیان کردیم. جهت اطمینان از شرایط درمان و انجام این جراحی می توانید به مطب دکتر فرشته عباسلو مراجعه داشته باشید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط