لوگو دکتر فرشته عباسلو
Search
Close this search box.

مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی

مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی دارای اهمیت بسیاری هستند تا افراد بعد از انجام این عمل دچار عوارض ناخوشایند نشوند. نکات مراقبتی معمولا توسط پزشک به بیمار اعلام می‌شود و قطعا بیمار موظف است که تمامی این موارد را بشناسد و اهمیت دهد تا با عدم رعایت آن ها به طور ناگهانی بر نتیجه این عمل تاثیر منفی وارد نکند. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد این نوع مراقبت ها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مراقبت های ضروری بعد از جراحی لاپاراسکوپی

مراقبت های ضروری بعد از جراحی لاپاراسکوپی

مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی موجب می‌شوند تا دوران نقاهت کوتاه تری داشته باشید و همچنین برای جلوگیری از ایجاد عوارض و عفونت‌ پس از عمل، در این بخش به مراقبت های ضروری پرداختیم تا آشنایی کامل با آن ها پیدا کنید.

·        پس از جراحی لاپاراسکوپی، داشتن استراحت کافی اهمیت بسیاری دارد. دستورات پزشک خود را درباره استراحت و محدودیت فعالیت‌ های روزمره رعایت کنید. به طور کلی، از انجام فعالیت ‌های سنگین و جابجایی‌ های شدید در بازه زمانی اولیه دوران نقاهت اجتناب کنید.

·        براساس توصیه بهترین متخصص لاپاراسکوپی در کرمان، باید از نواحی جراحی خود و بخیه ها مراقبت کنید. پوشیدن لباس ‌های گشاد و راحت می‌تواند به آرامش شما بعد از انجام این عمل کمک کند. همچنین جای بخیه ها را به صورت مداوم تمیز نگه دارید و تا زمانی که پزشک اجاره نداده است، از خیس شدن نواحی دارای پانسمان جلوگیری کنید.

·        به طورکلی، داشتن درد پس از جراحی لاپاراسکوپی نرمال است. پزشک شما داروهای مسکن را برای تسکین درد تجویز می‌کنداما باید در زمان معین آن ها را استفاده کنید و از دوز تجویزی توسط پزشک بیشتر مصرف نکنید.

·        داشتن برنامه غذایی سالم و مغذی برای بهبودی سریع و بازگشت به عملکرد عادی بدن بسیار مهم است. یکی از مراقبت های بعد از جراحی لاپاراسکوپی اسن است که هر فردی دستور غذایی که پزشک برای وی تجویز کرده است را رعایت کند.

·        رعایت دستورات جراح بعد از این عمل بسیار مهم است زیرا این امکان وجود دارد که شما یک شرایط خاصی داشته باشید و لازم باشد تا برخی نکات ویژه را رعایت کنید.

دوره نقاهت بعد از جراحی لاپاراسکوپی

دوره نقاهت پس از عمل جراحی لاپاراسکوپی برای تمامی بیماران دارای اهمیت است و باید تمامی نکات مراقبتی در این دوران رعایت شود. اهمیت ندادن به هر یک از موارد بازگو شده می‌تواند عوارض ناخوشایندی را ایجاد کند. این دوره نقاهت معمولا حداقل به مدت شش هفته به طول می‌انجامد و مستلزم شناخت و رعایت نکات مراقبتی است.

تحرک بعد از جراحی لاپاراسکوپی

انجام فعالیت بدنی و یا ورزش روزانه بعد از عمل لاپاراسکوپی با توجه به نوع عمل و شرایط بدنی در افراد متفاوت است. بعد از عمل لاپاراسکوپی، تحرک و داشتن فعالیت جسمانی زیاد یا انواع ورزش ها باید با اجازه پزشک از سر گرفته شوند. توصیه برای این است که به مدت سه هفته از حرکت و فعالیت ورزشی خودداری کنید.

مراقبت از زخم بعد از جراحی لاپاراسکوپی

مراقبت از زخم بعد از جراحی لاپاراسکوپی بسیار مهم است تا بهبودی سریع ‌تر حاصل شود و در جای بخیه ها، عفونت ایجاد نشود. بر اساس توصیه پزشک، پانسمان زخم را هر روز مطابق با دستورات جراح خود تعویض کنید. در صورت دیدن هرگونه علائم غیر معمول مانند خونریزی یا عفونت و یا وجود ترشح در جای بخیه ها، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. تمیز و خشک نگه داشتن زخم لاپاراسکوپی بسیار مهم است و به همین دلیل توصیه می‌شود تا در هنگام تعویض پانسمان این نواحی را با آب و صابون بشویید و سپس خوب خشک کنید و با اطمینان از وجود رطوبت در این نواحی، روی زخم ها را بپوشانید.

درد بعد از جراحی لاپاراسکوپی

درد پس از جراحی لاپاراسکوپی برای هر شخص متفاوت خواهد بود و بستگی به نوع جراحی، محل جراحی و شرایط بیمار دارد.  درد در ناحیه شانه از دردهای معمول پس از جراحی لاپاراسکوپی بشمار می‌رود زیرا به دلیل گازی کربن دی اکسید مورد استفاده حین عمل، انقباضات مختلف به وجود می‌آید که اغلب در ناحیه کتف و شانه و قسمت پشت کمر احساس می‌شود. جای برش ها با درد اندکی همراه هستند که بعد از یک الی دو روز از بین می‌رود.

مدت زمان استراحت بعد از عمل لاپاراسکوپی رحم چقدر است؟

مدت زمان استراحت پس از جراحی لاپاراسکوپی رحم بستگی به عوامل مختلفی از جمله میزان پیچیدگی عمل و وضعیت سلامت شما دارد. با این حال، معمولاً پزشکان توصیه می‌کنند که در طول یک الی سه هفته پس از جراحی استراحت کافی داشته باشید. استراحت پس از جراحی لاپاراسکوپی رحم بهبودی سریع تری را برای بانوان رقم می‌زند و موجب می‌شود که بتوانند هر چه سریعتر به فعالیت‌ های روزمره خود بازگردند.

بعد از عمل لاپاراسکوپی چه بخوریم؟

پس از انجام این جراحی، رژیم غذایی مناسبی را دنبال کنید تا در مدت زمان کوتاه تری بهبود یابید.

در اولین روزهای بعد از جراحی، مصرف مواد غذایی سبک و قابل هضم توصیه می‌شود. می‌توانید از انواع سوپ‌، ماست، میوه‌ها، سبزیجات نرم و غلات استفاده کنید. مصرف میوه‌ها و سبزیجات غنی از فیبر و مواد مغذی می‌تواند بهبود پس از عمل را تسریع کند. همچنین، از مصرف آب به میزان کافی برای کمک به گردش خون در بدن اطمینان حاصل کنید. مصرف منابع سالم پروتئین مانند ماهی، مرغ، تخم‌مرغ، لبنیات کم چرب و گوشت قرمز کم چرب توصیه می‌شود. پروتئین‌ها به بهبودی و بازسازی بافت‌های بدن کمک می‌کنند.

خوراکی های ممنوع پس از لاپاراسکوپی

·        چربی های اشباع

·        غذاهای دیر هضم

·        نوشیدنی های الکلی

·        لبنیات با چربی بالا

·        ماکارونی

·        انواع جو مانند جو پرک و جو دو سر

·        انواع حبوبات خصوصا عدس و لوبیا

مصرف مواد غذایی حاوی چربی بالا قطعا مشکلات هضمی را تشدید می‌کند. بهتر است از مصرف مواد چربی سنگین و غذاهای پرچرب اجتناب کنید و به جای آن از منابع سالم چربی مانند روغن زیتون، آووکادو و ماهی استفاده کنید.

ورم و نفخ شکم بعد از عمل لاپاراسکوپی رحم و درمان آن

بعد از عمل لاپاراسکوپی رحم، ورم و نفخ شکم ممکن است یکی از عوارض عمل باشد. این عوارض معمولاً ناشی از گازی است که برای جدا شدن و فاصله گرفتن اجزای داخلی رحم در طول عمل استفاده می‌شود و پس از جراحی مقداری از این گاز نیز در داخل شکم باقی می‌ماند. این وضعیت معمولاً موقتی است و تا چند روز بعد از عمل بهبود می‌یابد. مصرف مقدار زیاد آب و مایعات، می‌تواند به کاهش نفخ و تسهیل هضم کمک کند. حرکات سبک مانند قدم زدن و تمرینات تنفسی نیز در درمان این عارضه موثر است.

دلیل درد شکم بعد از عمل لاپاراسکوپی رحم

در طول عمل جراحی، بافت‌های داخلی مانند عضلات، بافت‌های محیطی و اندام‌های تناسلی ممکن است تحریک و آسیب ببینند. این ممکن است منجر به درد و تورم شکم پس از عمل شود. این نوع درد عموماً به مرور زمان بهبود می‌یابد.

عوارض زودگذر لاپاراسکوپی رحم

برخی از عوارض بعد از این عمل برای افراد به وجود می‌آید که با مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی حتما بهبود خواهند یافت. این عوارض جزئی عبارتند از:

·         درد

·         سوزش

·         دل پیچه

·         کبودی نواحی جراحی

·         ترشحات خونی از جای عمل

ضرورت مراجعه به پزشک پس از لاپاراسکوپی رحم

به طور کلی چندین روز بعد از عمل جراحی، شما باید توسط پزشک خود مجدد معاینه شوید تا شرایط شما مورد بررسی قرار گیرد و اطمینان حاصل شود که جراحی به خوبی پیش رفته است. در کنار این مسئله اگر به علائم غیر معمول دچار بودید و یا احساس درد شدید داشتید، حتما در کوتاه ترین زمان به پزشک خود مراجعه کنید.

سوالات متداول

چگونه درد شکم پس از عمل لاپاراسکوپی رحم را کاهش دهیم؟

·        استفاده از کمپرس گرم

·        رعایت رژیم غذایی مناسب و ضد نفخ

·        قدم زدن آهسته در مسافت های کوتاه

·        استفاده از دارو های ضد درد و ضد التهاب

چند روز بعد از لاپاراسکوپی رحم نباید سرکار برویم؟

به طور معمول بهتر است که سه هفته بعد از انجام این جراحی سرکار نروید وو در منزل به استراحت بپردازید تا بازیابی بهتری برای فعالیت های روزمره خود داشته باشید.

بعد از لاپاراسکوپی رحم باید از رابطه جنسی خودداری کنیم؟

عموماً پزشکان توصیه می‌کنند تا برای مدت زمانی پس از عمل لاپاراسکوپی رحم از رابطه جنسی خودداری کنید. این زمان ممکن است بستگی به پیشرفت و بهبود شما داشته باشد اما معمولا یک ماه خواهد بود.

یک پاسخ
  1. سلام و وقت بخیر.. بنده کارمند هستم و فقط تونستم ۶ روز مرخصی بگیرم مجبورم برم سرکار شما چه پیشنهادی میکنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط