لوگو دکتر فرشته عباسلو
Search
Close this search box.
مراقبت‌های بعد از جراحی هیسترکتومی

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی هیسترکتومی

بعد از انجام عمل هیسترکتومی، معمولا بیمار برای یک یا دو شب در بیمارستان می‌ماند و سپس می‌تواند به خانه برگردد. بنابراین، مراقبت‌های بعد از عمل جراحی هیسترکتومی توسط بیمار و با کمک یک فرد مراقبت‌کننده انجام می‌شود. لذا، داشتن اطلاعات در مورد این مراقبت‌ها و رعایت آنها تاثیر بسزایی در بهبود سریع‌تر و آسان‌تر بیمار خواهد داشت و در نتیجه به شما اجازه می‌دهد در مدت زمان کوتاه‌تری به زندگی روزمره خود بازگردید. در ادامه مراقبت بعد از عمل هیسترکتومی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مراقبت‌های بعد از عمل هیسترکتومی

دوران نقاهت پس از عمل خارج کردن رحم

اکثر خانم‌ها دو الی سه روز بعد از عمل جراحی هیسترکتومی مرخص می‌شوند. اما، فرآیند بهبودی کامل آن‌ها معمولا بین 6 تا 8 هفته طول می‌کشد. در این مدت، بیمار باید در خانه استراحت کند و پس از 6 هفته می‌تواند به فعالیت‌های روزمره خود بازگردد.

علائم نگران کننده بعد از عمل هیسترکتومی

در صورتی که پس از جراحی هیسترکتومی هر یک از علائم تب، تهوع و استفراغ، عدم توانایی در دفع گاز و مدفوع، افت فشار، تپش قلب، خروج ترشحات بدبو از واژن، بیرون زدگی فتق از محل عمل، مشاهده خون در ادرار و خونریزی واژن را مشاهده کنید، باید به پزشک خود اطلاع دهید.

بیشتر بدانید: تفاوت لاپاراسکوپی با جراحی باز 

مراقبت از زخم‌های عمل هیسترکتومی

توجه به زخم یکی از مهمترین موارد در مراقبت‌های بعد از عمل جراحی هیسترکتومی محسوب می‌شود. برای این منظور بهتر است بعد از انجام هیسترکتومی، بدون در نظر گرفتن اینکه عمل باز یا بسته انجام شده، ناحیه زخم باید به صورت کاملا خشک نگهداری شود. پس از گذشت 24 تا 48 ساعت از جراحی، پانسمان‌ها برداشته می‌شوند تا به زخم امکان بهبود در هوای آزاد داده شود. چرا که ممکن است پانسمان از ورود هوا به زخم جلوگیری کند.

معمولا بخیه‌های بعد از عمل هیسترکتومی جذبی هستند. اما در برخی موارد از بخیه‌های غیرقابل جذب نیز استفاده می‌شود که زمان خارج کردن آنها توسط پزشک تعیین خواهد شد. در برخی افراد چاق ممکن است در محل زخم کمی خونریزی و ترشحات آبکی رخ دهد، اما با رعایت نکات ذکر شده است، این علائم پس از چند روز بهبود خواهند یافت.

نحوه خوابیدن بعد از عمل هیسترکتومی

بعد از عمل هیسترکتومی، وضعیت خوابیدن مناسب دارای دستورالعمل‌های دقیقی است. به طور کلی، بیمار باید به پشت خوابیده و سر خود را به سمت بالا قرار دهد. بخش فوقانی بدن باید بالاتر قرار گیرد و برای این منظور می‌توانید بالش‌های مناسب را زیر سر و گردن خود قرار دهید تا در موقعیتی صحیح و راحت قرار بگیرید. همچنین، می‌توانید روی کاناپه دراز کشیده و استراحت کنید. به طور کلی، خوابیدن بر روی شکم یا پهلو توصیه نمی‌شود؛ زیرا این موقعیت فشار زیادی را بر محل زخم‌ها اعمال می‌کند. اگر در حالت خواب غلت زدید، سعی کنید به آرامی به وضعیت استاندارد و راحت خود برگردید.

تغییرات سبک زندگی بعد از هیسترکتومی

برای مراقبت‌های بعد از عمل جراحی هیسترکتومی ممکن است نیاز به ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود داشته باشید. این تغییرات می‌تواند شامل مواردی مثل انجام فعالیت‌های بدنی سبک، داشتن رژیم غذایی مناسب، مدیریت استرس و … باشند.

مصرف آنتی بیوتیک پس از جراحی هیسترکتومی

با تجویز آنتی‌بیوتیک در اتاق عمل و قبل از شروع درمان، می‌توان از ایجاد عفونت پیشگیری کرد؛ به طوری‌که  بعد از عمل هیسترکتومی، نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک نخواهد بود. اگر عمل هیسترکتومی به روش باز انجام شده باشد، باید تا 6 هفته از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کرد و به مراقبت‌های بعد از عمل جراحی هیسترکتومی توجه نمود. اما اگر عمل با استفاده از روش لاپاراسکوپی انجام شده باشد، نیازی به استراحت طولانی مدت وجود ندارد و پس از گذشت یک هفته، بیمار می‌تواند به فعالیت‌های روزمره خود بازگردد.

بیشتر بدانید: بهترین جراح هیسترکتومی در کرمان

مهمترین نکات مراقبتی بعد از عمل هیسترکتومی

برخی از مراقبت‌های بعد از عمل جراحی هیسترکتومی به شرح زیر هستند:

1. تا سه هفته پس از جراحی رانندگی نکنید.

2. به صورت منظم پیاده‌روی کنید.

3. از بلند کردن اشیا سنگین خودداری نمایید.

4. تا 6 ماه پس از جراحی، استفاده از تامپون و دوش واژینال ممنوع است.

5. هنگام عطسه و سرفه، ناحیه برش را محافظت کنید. می‌توانید با قرار دادن یک بالشت زیر ناحیه برش از آن مراقبت کنید.

6. سه روز پس از جراحی از مصرف غذاهای نفاخ خودداری کنید.

7. در طول روز، به میزان کافی مایعات مصرف کنید.

8.     برای جلوگیری از بروز یبوست از روغن زیتون، انجیر و آلو استفاده کنید.

9. برداشتن پانسمان در روز دوم جراحی مانعی ندارد. اما پس از استحمام، ناحیه بخیه‌ها را به خوبی خشک کنید.

10. پزشک معمولا مسکن‌هایی مانند ژلوفن، مفنامیک اسید و یا شیاف‌های مقعدی را برای کاهش درد به بیمار تجویز می‌کند.

11. از برقراری رابطه جنسی طی مدت چهار تا شش هفته پس از جراحی بپرهیزید.

12. اگر هر دو تخمدان بیمار برداشته شده باشد، چند روز پس از جراحی علائمی مانند علائم یائسگی ظاهر می‌شود که با مصرف داروهای هورمونی، ویتامین‌ها و کلسیم تجویز شده توسط پزشک، این علائم کاهش می‌یابد.

نتیجه گیری

با رعایت صحیح مراقبت‌های بعد از عمل جراحی هیسترکتومی، می‌توانید مدت زمان نقاهت خود را سریع‌تر کاهش داده و طی مدت زمانی کوتاه به زندگی روزمره خود بازگردید. توصیه می‌شود که پس از عمل هیسترکتومی، در بازه چهار تا شش هفته بعد، با پزشک خود ملاقات داشته باشید تا بتوانید طبق توصیه‌های پزشک، مراقبت‌های بعد از جراحی را به درستی رعایت کنید.

سوالات متداول

1.     آیا جراحی هیسترکتومی باعث یائسگی می‌شود؟

بله، در برخی موارد جراحی هیسترکتومی می‌تواند منجر به یائسگی شود. یائسگی زمانی رخ می‌دهد که تخمکی از تخمدان‌ها آزاد نشود و سطح هورمون‌های تخمدان به طور طبیعی کاهش یابد. در صورتی که هر دو تخمدان برداشته شده باشند، احتمال بروز علائم یائسگی بیشتر است.

2.     آیا جراحی هیسترکتومی میل جنسی را کاهش می‌دهد؟

برداشتن رحم در رابطه زناشویی تاثیر دارد، اما این تاثیر به طور کلی به میزان کاهش لذت جنسی یا میل جنسی فرد مرتبط نیست. بسیاری از زنان پس از هیسترکتومی قادر به تجربه لذت جنسی هستند و تمایل جنسی خود را حفظ می‌کنند.

3.     آیا انجام تست‌های غربالگری دهانه رحم بعد از هیسترکتومی لازم است؟

بله، در برخی موارد بعد از هیسترکتومی، نیاز است تست‌های غربالگری دهانه رحم انجام شود. اگر هیسترکتومی به روش جزئی انجام شده باشد و هنوز بخشی از دهانه رحم باقی مانده باشد، تست پاپ اسمیر باید طبق زمان‌بندی مشخص شده توسط پزشک انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط