لوگو دکتر فرشته عباسلو
Search
Close this search box.
جراحی لاپاراسکوپی کیست تخمدان

لاپاراسکوپی کیست تخمدان

لاپاراسکوپی کیست تخمدان یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین روش هایی که برای جراحی و درمان بیماری های زنان استفاده می شود. در این روش بدون این که نیازی به برش کامل شکم باشد، فرآیند حذف کیست انجام می شود. به همین دلیل در زیر مجموعه روش های کم تهاجم طبقه بندی می شود. اگر قرار باشد شما هم مثل خیلی از افراد دیگر کیست تخمدان خود را با این روش درمان کنید، باید اطلاعات کاملی را در مورد آن به دست بیاورید. در این مطلب می خواهیم با بهره گیری از بیانات خانم دکتر فرشته عباسلو در مورد بهترین کاندید، مزایا، عوارض و هزینه آن صحبت کنیم. دکتر فرشت عباسلو بهترین متخصص زنان در کرمان است که انواع جراحی های تخصصی و درمانی را برای درمان بیماری های زنان انجام می دهد.

لاپاراسکوپی کیست تخمدان

لاپاراسکوپی کیست تخمدان چیست؟

یکی از شایع ترین بیماری هایی که ممکن است برای خانم ها به وجود بیاید، بیماری کیست تخمدان است. این بیماری حدوداً با چند کیست در اطراف تخمدان شروع می شود و در عملکرد تخمدان اختلال ایجاد می کند. این کیست ها قبلا با روش جراحی باز برداشته می شدند و این موضوع عوارض خود را هم به دنبال داشت.

روش لاپاراسکوپی کیست تخمدان یکی از جدیدترین روش هایی است که برای از بین بردن این کیست ها معرفی و استفاده شد. این روش روشی نوین و فوق العاده پرطرفدار برای حذف و درمان کیست در تخمدان است. درمان کیست تخمدان با لاپاراسکوپی سریع تر از آنچه که فکرش را می کنید انجام می شود. دوره نقاهت پس از عمل نیز کوتاه است‌.

افراد کاندید جراحی لاپاراسکوپی کیست تخمدان

هر کسی نمی تواند کاندید خوبی برای لاپاراسکوپی کیست تخمدان باشد. شما برای این که مطمئن شوید که می توانید این روش را برای درمان انتخاب کنید، می بایست به متخصص باتجربه مراجعه کنید. پزشک ابتدا وضعیت کلی جسم و سلامت شما را بررسی میکند و سپس در مورد روند جراحی با شما صحبت خواهد کرد. دکتر فرشته عباسلو یکی از برجسته ترین پزشکان برای درمان کیست تخمدان با لاپاراسکوپی است. در کل بهترین کاندیدها برای این جراحی عبارتند از:

بیماران سالم از نظر جسمی

افرادی که بیماری قلبی ندارند.

افرادی که درد شدیدی را در ناحیه رحم و زیر شکن احساس می کنند.

عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان چگونه انجام می شود؟

در لاپاراسکوپی کیست تخمدان ابتدا ناحیه مورد نظر که باید جراحی شود را آماده می کنند. بیمار را بیهوش می کنند و پس از آن گاز دی اکسید کربن را به داخل شکم بیمار پمپاژ می کنند تا باد شود. باد شدن شکم به کاهش عوارض بعد از عمل و برخورد ابزارها کمک می کند. سپس برش های ریزی رو شکم ایجاد می شود تا دستگاه لاپاراسکوپ به راحتی بتوان ابزارهای لاپاراسکوپی را وارد بدن کرد. معمولا اندازه این برش ها از ۵ سانتی متر کمتر ایست.

پس از ایجاد برش دوربین کوچکی را به همراه لاپاراسکوپ برای بررسی وضعیت بیمار وارد شکم می کنند. تمامی تصاویری که از داخل شکم گرفته می شوند، روی یک مانیتور نمایش داده می شود. در این مرحله به واسطه لاپاراسکوپ می توان قسمت های مورد نظر را جراحی کرد. کیست توسط جراح و متخصص برداشته می شود. لازم به ذکر است که این روش درد چندانی ندارد و نیازی به بستری شدن هم ندارد.

چه مدت طول می کشد؟

مدت زمان جراح لاپاراسکوپی کیست تخمدان برای هر فرد متفاوت است. در کل پزشکان می توانند بین ۱ تا ۲ ساعت این جراحی را انجام دهند. شرایط جسمی یک بیمار و تعداد کیست های تخمدان او است که تعیین می کند این جراحی چقدر طول بکشد. آنچه که در اینجا اهمیت دارد، موفقیت آمیز بودن جراحی شما است.

مزایای این روش نسبت به روش جراحی باز شکمی

بیماران پس از انجام این عمل درد بسیار کمی را احساس خواهند کرد. چرا که این روش کم تهاجمی است و عفونت کمتری را به دنبال دارد. هر چند این موضوع به مراقبت صحیح پس از جراحی بستگی دارد.

اگر از داروهای مسکن پس از عمل استفاده می کنید، ممکن است هیچ دردی را احساس نکنید.

بیمار دوره نقاهت کوتاه تری خواهد داشت و می تواند حتی در همان روزی که عمل را انجام داده است به خانه برود.

مزیت دیگر این روش بهبودی سریع بیمار است. عموماً کسانی که به این روش جراحی داشته اند، در عرض یک یا دو هفته بهبودی کامل جسمی خود را به دست آورده اند.

از آنجایی که برش ها در این جراحی میلی متری هستند، بدن بیمار متوجه زخم و عفونت و مواردی از این قبیل نمی شود.

عوارض

عمل جراحی لاپاراسکوپی کیست‌ تخمدان عارضه خاصی ندارد. پس با انجام این عمل خطرات جدی جسم شما را تهدید نخواهند کرد. اگر از زخم به خوبی مراقبت نکنید، ممکن است دچار عفونت شوید یا لخته های خون در بدن شما ایجاد شود.

مراقبت های بعد از عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان

باید پس از عمل محل تحت درمان را خشک و تمیز نگه دارید. شستن مرتب دست و تعویض پانسمان و بانداژ محل برش اهمیت زیادی دارد.

پس از عمل دستورات و توصیه های پزشک خود را جدی بگیرید. در صورت لزوم از داروهای تجویز شده از سوی پزشک استفاده کنید.

۲۵ ساعت بعد از عمل انجام هر گونه فعالیت سنگین ممنوع است.

تا ۴۸ ساعت پس از عمل از مصرف نوشیدنی های الکی یا مصرف سیگار خودداری نمایید.

اگر درد پس از عمل شدت گرفت، می توانید از مسکن استفاده کنید.

به هنگام خواب یا استراحت بهتر است زیر پای خود بالشت قرار دهید و صاف بخوابید. این کار باعث بهبود گردش خون در بدن شما خواهد شد.

ورزش کردن را هم به دو تا شش هفته پس از عمل موکول کنید.

بهتر است تا یک هفته پس از انجام عمل از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.

هزینه لاپاراسکوپی کیست تخمدان

هزینه‌های مربوط به لاپاراسکوپی کیست تخمدان هزینه‌های ثابتی نیستند و از فردی به فرد دیگر و از پزشکی به پزشک دیگر متفاوت خواهند بود. شما برای این که این هزینه ها را کاهش دهید، باید به دنبال یک پزشک منصف باشید. در کل عوامل متعددی روی هزینه های لاپاراسکوپی تاثیر می گذارند. عواملی همچون شرایط جسمی بیمار، کلینیک درمان، تجهیزات کاربردی حین عمل و دستمزد پزشک و مواردی از این قبیل در جراحی و هزینه های آن تاثیرگذار هستند. با توجه به افزایش هزینه های درمان می توان هزینه این جراحی را چیزی حدود 50 الی 80 میلیون تومان برآورد کرد.

سوالات متداول

عمل لاپاراسکوپی تخمدان چقدر طول می‌کشد؟

پزشک شما حدوداً به یک ساعت تا دو ساعت زمان نیاز دارد تا این عمل جراحی را انجام دهد.

لاپاراسکوپی رحم درد دارد؟

پزشکان یا شما را بیهوش خواهند کرد یا داروهای بی حس کننده موضعی را برای انجام لاپاراسکوپی استفاده خواهند کرد. پس حین عمل دردی متوجه شما نخواهد شد.

عمل لاپاراسکوپی تخمدان چیست؟

این عمل برای درمان کیست های درون تخمدان انجام می شود که در آن از طریق برش های ایجاد شده، لاپاراسکوپ وارد بدن شده و کیست را نابود می کند.

کلام پایانی

امروزه پیشرفت علم پزشکی باعث شده جراحی هایی مثل لاپاراسکوپی جایگزین جراحی های سنتی شوند. این روش های کم تهاجم می توانند کیست درون تخمدان را کاملا درمان کنند.‌ مزایا و عوارضی خود را دارد و تنها برای افرادی مناسب است که بیماری قلبی یا فشار خون نداشته باشند. شما باید قبل از عمل از نکات مراقبتی، هزینه ها و این که جراحی لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود، درک روشنی داشته باشید. در این مطلب هر آنچه می توانست به شما در شناخت این جراحی کمک کند را بیان کردیم. در صورت داشتن هر سوال در این زمینه می توانید در بخش دیدگاه ها در انتهای مقاله آن را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط