لوگو دکتر فرشته عباسلو
Search
Close this search box.
عفونت شدید واژن در زنان

بهترین دکتر برای عفونت واژن در کرمان

عفونت واژینال یکی از مشکلات بسیار شایع میان بانوان خصوصا خانم های میانسال است که چالش ها و ناخوشی های فراوانی به همراه دارد. برخی از این عفونت ها در مدت زمان کوتاهی بهبود پیدا کرده اما برخی دیگر از نوعی هستند که باید حتما تحت درمان های جدی قرار بگیرند و در صورت بی توجهی، عوارض ناخوشایندی را ایجاد می‌کنند. انتخاب بهترین دکتر برای درمان عفونت واژن در کرمان مقداری برای ساکنین این شهر سخت شده است زیرا تعداد متخصصین زنان زیاد شده و بانوان نمی‌دانند که کدام یک را برای خود برگزینند. در این مقاله علاوه بر این مسئله، به طور جزئی تری انواع عفونت واژن و علائم هر یک را مورد بررسی قرار دادیم.

عفونت واژن

عفونت واژن چیست ؟

عفونت واژن، به عنوان یکی از مشکلات شایع در زنان بشمار می‌رود و در نهایت التهاب و خارش و عفونت واژینیت را رقم می‌زند. عفونت واژینال، عارضه ای موقتی و یا مزمن بوده که علل مختلفی در به وجود آمدن آن نیز موثر است. باید بدانید که عوامل مختلفی موجب بروز این بیماری در خانم ها می‌شود اما به طور کلی، بر هم خوردن تعادلات هورمونی نیز از اصلی و موثرترین موارد بشمار می‌رود.

انواع عفونت واژن کدامند؟

واژینیت، بسته به عاملی که باعث پیدایش آن می‌شود، طبقه بندی می‌گردد و برخی از آن ها شایع تر هستند اما به هر حال در انواع مختلف نیز وجود دارند.

· عفونت قارچی واژن (عفونت کاندیدیازیس): این نوع عفونت معمولاً ناشی از قارچ Candida albicans است. عفونت قارچی واژن باعث خارش، سوزش و ترشحات غیرعادی در واژن می‌شود.

· عفونت باکتریایی واژن (باکتریال واژینوز): در این نوع عفونت، تعادل طبیعی باکتری‌ها در واژن مختل می‌شود و باکتری ‌های مضر افزایش پیدا می‌کنند. به طور کلی، محیط واژن دارای باکتری های مفید است اما زمانی که این تعادل بر هم خورد، عفونت باکتریایی واژن ایجاد می‌شود. این بیماری با ترشحات و بوی نامطبوع ، خارش و التهاب همراه است. عفونت تریکومونیازیس در این دسته از بیماری ها قرار دارد.

· عفونت مقاربتی: برخی از عفونت های واژن مانند کلامیدیا از طریق برقراری رابطه جنسی ایجاد می‌شود.

علائم عفونت شدید واژن در زنان

علائم عفونت واژن در بین زنان متفاوت بوده و به شدت و عامل بیماری نیز بستگی دارد. اما در صورت عفونت شدید واژن، برخی از علائم متداول تر هستند که در ادامه ذکر خواهیم کرد. گاهی برخی بانوان چندی مورد از این علائم را به طور همزمان احساس می‌کنند اما گاهی فقط یکی از این موارد را تجربه می‌کنند اما باید در هر صورت به طور دقیق به دکتر زنان خود اعلام نمایید.

·         احساس خارش شدید در واژن و منطقه اطراف تا حدی غیرقابل تحمل

·         سوزش و تحریک شدید در واژن

·         ترشحات واژنی غیرعادی دارای رنگ و بوی نامطبوع به شکل خمیری، سفید، زرد یا سبز رنگ

·         التهاب و قرمزی شدید

·         درد در زمان رابطه جنسی

·         خروج ادرار دردناک همراه با سوزش و خارش

·         خارج شدن قطره قطره ادرار که فرد احساس می‌کند هنوز به طور کامل مثانه تخلیه نشده است.

علت اصلی عفونت واژن چیست؟

علت ابتلا به این بیماری، فقط یک مورد نیست و این احتمال وجود دارد که چندین عامل به طور همزمان باعث پیدایش عفونت واژینال شده باشند.

1.      التهاب‌های قارچی یا باکتریایی

2.      تحریک شیمیایی از محصولات بهداشتی

3.      تغییرات هورمونی

4.      ضعف سیستم ایمنی

5.      داشتن استرس مداوم

6.      استفاده از لباس زیر غیر نخی یا چسبان و مرطوب

7.      استفاده از لوازم بهداشتی نامناسب

8.      برقراری رابطه جنسی با فرد آلوده

9.      استفاده از لباس زیر شخص دیگر

بیشتر بدانید: عفونت واژن در بارداری

روش درمان عفونت واژن 

درمان عفونت واژن بستگی به نوع عفونت و علت اصلی آن دارد. به طور کلی در ابتدا شما باید علائم خود را بیان کنید و آزمایش های لازم را انجام دهید و سپس معاینات توسط بهترین دکتر برای درمان عفونت واژن انجام شود. بعد از اینکه علت اصلی پیدایش آن مشخص شد نیز راه های درمانی پیش گرفته می‌شود. در غیر این صورت نتیجه ای از روند درمان حاصل نخواهد شد و به همین دلیل است که دکتر فرشته عباسلو تاکید دارد تا از درمان های خانگی و خودسرانه پرهیز کنید و درمان پزشکی را به تعویق نندازید. در ادامه چند روش درمانی رایج را برای عفونت واژن را بیان می‌کنیم، اما قبل از شروع هرگونه درمان، با پزشک خود مشورت کنید.

داروهای ضد قارچ: در صورت عفونت قارچی، معمولاً ضد قارچ‌ های موضعی مثل کرم‌ ها، قرص ‌ها، یا قطره‌ ها به شما تجویز می‌شود. داروهای ضدقارچ شامل  clotrimazole، miconazole و fluconazole .

آنتی‌بیوتیک ‌ها: در صورت عفونت باکتریایی، پزشک آنتی‌بیوتیک ‌های خوراکی یا موضعی تجویز می‌کند. انواع آنتی‌بیوتیک ‌ها بسته به نوع باکتری عامل نیز متفاوت خواهد بود.

ضدعفونی موضعی: برخی از محصولات ضدعفونی موضعی مانند شامپوها، صابون ‌ها یا اسپری ‌های خاص می‌توانند به کنترل عفونت واژن کمک کنند.

تغییرات در سبک زندگی و بهداشت شخصی: مراقبت دقیق از بهداشت واژن و رعایت تغییراتی مانند استفاده از لباس‌ های مناسب، اجتناب از مواد شیمیایی تحریک ‌کننده، تغذیه سالم و متعادل و همچنین رعایت بهداشت جنسی می‌تواند به بهبود و جلوگیری از عفونت واژن کمک کند.

درمان عفونت‌ های انتقال جنسی: در صورتی که عفونت واژن ناشی از عفونت انتقال جنسی باشد، درمان همزمان با درمان شریک جنسی نیز ضروری است.

بازه زمانی و نحوه درمان به عوامل مختلفی از جمله نوع عفونت، شدت عفونت و واکنش بدن شما نسبت دارد. با مشاهده علائم مشکوک، به بهترین دکتر برای درمان عفونت واژن در کرمان مراجعه کنید.

عوارض عفونت واژن

عفونت واژن عوارض و ناراحتی‌ هایی شامل سوزش، خارش، التهاب و درد در زمان برقراری رابطه جنسی را به همراه دارد. در صورت عدم درمان  به موقع ممکن است باعث آسیب های جدی و گسترش عفونت به دیگر نقاط بدن شوید. واژینیت بسیار سریع، کلیه ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بیشتر بدانید: خشکی واژن

 پیشگیری از واژینیت یا عفونت واژن چگونه است؟

رعایت بهداشت شخصی منظم و مراقبت از ناحیه واژن می‌تواند در پیشگیری از عفونت واژن مؤثر باشد. سعی کنید کمتر از صابون و مواد شوینده شیمیایی استفاده کنید. همچنین اگر خواستار پیشگیری از ایجاد این عفونت ها هستید، باید از لباس زیر های نخی استفاده کنید و بعد از هر بار سرویس بهداشتی، حتما محیط واژن خود را به خوبی خشک کنید.

رعایت بهداشت جنسی منظم و استفاده از روش‌ های محافظتی مانند استفاده از کاندوم می‌تواند در پیشگیری از عفونت ‌های انتقال جنسی موثر باشد. همچنین، پس از رابطه جنسی، بهداشت را به درستی رعایت کنید و ناحیه تناسلی خود را به خوبی بشویید تا عاری از هرگونه باکتری مضر شود.

انتخاب بهترین دکتر برای عفونت واژن در کرمان

متخصصین زیادی امروزه به درمان این بیماری می‌پردازند اما باید توجه کنید که بهترین دکتر زنان برای عفونت واژن در کرمان را انتخاب کنید که از نحوه تشخیص و درمان اطمینان داشته باشید. دکتر زنان در این زمینه باید ابتدا تمامی صحبت های شما را بشنود و سپس معاینه انجام دهد و روند درمان را پیگیری کند.

نتیجه گیری

عفونت واژن در دسته بیماری های شایعی قرار دارد که خانم ها را از حتی دوران مجردی تحت تاثیر قرار می‌دهد و ممکن است که در سنین پایین نیز رخ دهد. این بیماری فقط مختص به بانوان میانسال نیست. حتما در طول برقراری رابطه دقت کنید تا آلودگی و عفونت خود را به شریک جنسیتان منتقل نکنید و برای این امر تا زمان درمان کامل نیز صبور باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط