لوگو دکتر فرشته عباسلو
Search
Close this search box.
تاثیر عفونت واژینال مادر بر روی جنین

تاثیر عفونت واژینال مادر بر روی جنین

عفونت واژن در بارداری یا واژینیت در بارداری یک بیماری شایع است که با التهاب یا عفونت واژن مشخص می شود. این عارضه خیلی خطرناک نیست اما موضوعی است که به طور جدی می تواند کلید ناموفق بودن بارداری باشد. در ادامه این مقاله بطور کامل به انواع عفونت واژن، تشخیص و علل آن در بارداری خواهیم پرداخت.

عفونت واژن در بارداری

بیشتر بدانید: درمان آندومتریوز

انواع عفونت واژن در بارداری

عفونت های واژن در بارداری عمدتاً سه نوع هستند:

 • واژینوز باکتریایی (BV): وضعیتی که با رشد بیش از حد باکتری های مضر مشخص می شود.
 • عفونت‌های مخمری: این عفونت‌ها زمانی اتفاق می‌افتند که تعادل مخمر و باکتری در واژن به هم می‌خورد و منجر به رشد بیش از حد مخمرها، در درجه اول کاندیدا می‌شود.
 • تریکومونیازیس: یک عفونت مقاربتی ناشی از یک انگل.

علائم و نشانه های عفونت واژن در بارداری

عفونت های واژن در بارداری اغلب با مجموعه ای از علائم همراه است. اما به یاد داشته باشید، همه علائم نشان دهنده عفونت نیستند و همه عفونت ها علائمی را نشان نمی دهند. علائم کلاسیک عبارتند از:

 • ترشحات غیر طبیعی واژن
 • خارش، سوزش یا سوزش
 • درد هنگام مقاربت
 • بوی نامطبوع

علل عفونت واژن در بارداری

عفونت واژن در بارداری اغلب به دلیل عدم تعادل باکتری ها و مخمرهای موجود در واژن ایجاد می شود. عواملی که می توانند باعث ایجاد این عدم تعادل شوند عبارتند از:

 • آنتی بیوتیک ها
 • تغییرات هورمونی
 • فعالیت جنسی
 • دوش کردن

تشخیص عفونت واژن در بارداری

تشخیص عفونت واژن در بارداری شامل معاینه فیزیکی و آزمایشات آزمایشگاهی است. پزشک متخصص برای تشخیص عفونت واژن از شما میخواهد که ابتدا معایناتی را انجام دهید و سپس برای اطمینان آزمایشات لازم را انجام بدهید.

تاثیر عفونت واژن بر باروری

عفونت‌های واژن می‌تواند بر باروری یا بارداری تأثیر بگذارد؟ در حالی که عفونت های واژن شایع هستند، تاثیر آن ها بر باروری چندان شناخته شده نیست. با این حال، برخی تحقیقات نشان می دهد که عفونت های خاصی مانند واژینوز باکتریایی ممکن است خطر ناباروری را افزایش دهد.

بیشتر بدانید: مراقبت های بعد از جراحی میومکتومی

نقش pH واژن و مخاط دهانه رحم در باروری

حفظ pH مطلوب واژن و مخاط دهانه رحم سالم برای بارداری بسیار مهم است. عفونت‌ها می‌توانند این موارد را مختل کنند و به طور جدی واژن را برای پذیرش اسپرم ناتوان کنند.

حال سوال این است که چگونه عفونت ها می توانند با عملکرد و تحرک اسپرم تداخل داشته باشند؟ عفونت های واژن می توانند محیط واژن را تغییر دهند و بر عملکرد و تحرک اسپرم تأثیر بگذارند. این می تواند رسیدن اسپرم به تخمک را چالش برانگیزتر کند و در نتیجه شانس لقاح را کاهش دهد. عفونت ها باعث پاسخ التهابی و تأثیر آن بر دستگاه تناسلی میشوند. همچنین عفونت ها می توانند باعث التهاب در سیستم تولید مثل شوند که ممکن است به فرآیند لقاح و لانه گزینی جنین آسیب برساند.

کاندیدا باعث ناباروری در زنان می شود؟

هیچ مدرک قطعی برای ارتباط کاندیدا با ناباروری وجود ندارد. با این حال، عفونت های قارچی مزمن ممکن است به طور غیرمستقیم با ایجاد ناراحتی در حین رابطه جنسی یا تغییر محیط واژن بر باروری تأثیر بگذارد.

تاثیر عفونت مخمر در طی تحریک IVF

شواهد قابل توجهی وجود ندارد که نشان دهد عفونت های مخمری به طور مستقیم بر موفقیت تحریک IVF تأثیر می گذارد. با این حال، آنها ممکن است باعث ناراحتی و اضطراب شوند که به طور بالقوه می تواند بر سلامت کلی در طول فرآیند IVF تأثیر بگذارد.

بیشتر بدانید: لاپاراسکوپی کیست تخمدان

آیا عفونت می تواند مانع باردار شدن شود؟

همه عفونت های واژن منجر به ناباروری نمی شود. با این حال، اگر برخی از آنها درمان نشوند، می توانند عوارضی ایجاد کنند که ممکن است بر باروری تأثیر بگذارد.

تأثیر عفونت مخمر در هنگام تلاش برای باردار شدن

عفونت های مخمری می تواند مقاربت را ناراحت کننده کند، که ممکن است به طور غیر مستقیم بر شانس باردار شدن شما تأثیر بگذارد. علاوه بر این، آنها ممکن است PH واژن را مختل کنند و بر بقای اسپرم تأثیر بگذارند.

نتیجه

عفونت‌های واژن می‌توانند بسیار خطرناک باشند، اما با دانش درست، می‌توانید این بیماری را درمان کنید و سپس برای بارداری اقدام کنید اما باید حتما بیاد داشته باشید که در صورت داشتن علائم عفونت واژن ابتدا به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

سوالات متداول

آیا عفونت می تواند تخمک گذاری را متوقف کند؟

برخی از عفونت‌ها، مانند بیماری التهابی لگن (PID)، ممکن است بر تخمک‌گذاری تأثیر بگذارند، اما بیشتر عفونت‌های واژن، مانند عفونت‌های مخمری، معمولاً تأثیری ندارند.

چه مدت طول می کشد تا واژینوز باکتریایی باعث ناباروری شود؟

تأثیر واژینوز باکتریایی بر باروری می تواند به طور قابل توجهی بین افراد متفاوت باشد. برخی مطالعات نشان می‌دهند که عفونت‌های مزمن یا عودکننده ممکن است تأثیر مهم‌تری داشته باشند.

چگونه عفونت مخمری را در زمان تخمک گذاری درمان کنیم؟

برای درمان شخصی بهتر است با پزشک متخصص خود مشورت کنید. معمولاً از کرم ها، پمادها یا شیاف های ضد قارچ بدون نسخه استفاده می شود.

آیا همه عفونت های واژن برای باروری خطرناک هستند؟

خیر، همه عفونت‌های واژن بر باروری تأثیر نمی‌گذارند. با این حال، عفونت های مزمن یا مکرر می توانند عوارضی ایجاد کنند که ممکن است بر باروری تأثیر بگذارد.

آیا عفونت قارچی در دوران بارداری می تواند به کودک من آسیب برساند؟

عفونت قارچی معمولاً به کودک آسیب نمی رساند. با این حال، اگر مادر در حین زایمان عفونت مخمری داشته باشد، ممکن است نوزاد به برفک دهان مبتلا شود. همیشه برای بهترین اقدام با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.

آیا استفاده از کرم های ضد قارچ بدون نسخه برای عفونت های قارچی در دوران بارداری بی خطر است؟

برخی از درمان های بدون نسخه در دوران بارداری بی خطر هستند، اما همیشه قبل از شروع هر دارویی در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

آیا واژینوز باکتریایی می تواند منجر به سقط جنین شود؟

برخی تحقیقات نشان می دهد که واژینوز باکتریایی می تواند خطر زایمان زودرس و سقط جنین را افزایش دهد. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

چگونه از عفونت واژن جلوگیری کنم؟

رعایت بهداشت، پوشیدن لباس زیر تنفسی، اجتناب از دوش و استفاده از محافظ در هنگام مقاربت می تواند به جلوگیری از عفونت واژن کمک کند.

آیا در صورت ابتلا به عفونت واژن می توانم تحت درمان IVF قرار بگیرم؟

بهتر است قبل از شروع درمان IVF، عفونت فعال را درمان کنید. برای مشاوره شخصی با پزشک خود مشورت کنید.

آیا عفونت واژن قابل درمان است؟

بله، اکثر عفونت های واژن را می توان با داروهای مناسب با موفقیت درمان کرد.

آیا واژینوز باکتریایی بر باروری مردان تأثیر می گذارد؟

شواهد قابل توجهی وجود ندارد که نشان دهد واژینوز باکتریایی بر باروری مردان تأثیر می گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط