لوگو دکتر فرشته عباسلو
Search
Close this search box.
خونریزی غیر طبیعی رحم

خونریزی غیرطبیعی رحمی

خونریزی غیرطبیعی رحمی وضعیتی در زنان است که می‌تواند ناشی از انواع مختلف مشکلات رحمی بانوان باشد. این عارضه می‌تواند بر زندگی روزمره و کیفیت زندگی زنان تأثیرگذار باشد. خونریزی غیرعادی رحمی در هر دوره قاعدگی و یا در هر زمان نامعلومی برای خانم ها رخ می‌دهد و حتی این احتمال وجود دارد که فرد در دوران یائسگی قرار داشته باشد اما دچار این نوع خونریزی ها باشد. در این مقاله به طور کامل به انواع خونریزی های غیر عادی رحمی و تشخیص آن ها پرداختیم.

انواع خونریزی غیر طبیعی رحم

انواع خونریزی غیر طبیعی رحم

خونریزی غیر طبیعی رحمی دارای یک نوع مشخص نیست و ممکن است در افراد به حالت های مختلفی ایجاد شود.

· خونریزی بین قاعدگی: اگر خونریزی شما بین دوره‌های قاعدگی رخ دهد، علل مختلفی خواهد داشت. تغییرات هورمونی، عفونت‌ های رحم یا دستگاه تناسلی، تشکیل تومور های خوش خیم مانند پولیپ یا عوامل دیگر باشد.

· خونریزی بعد از هر مرتبه رابطه جنسی: اگر شما پس از رابطه جنسی خونریزی ناشی از رحم تجربه می‌کنید، ممکن است دلایلی مانند التهاب رحم، زخم رحمی، پولیپ رحمی یا دیگر عوامل وجود داشته باشد. زیرا شما باید به این موارد دقت داشته باشید که بعد از هر مرتبه رابطه نباید خونریزی داشته باشید.

· خونریزی شدید و طولانی: اگر خونریزی شما شدید و بیش از حد طولانی است، ممکن است به عواملی مانند فیبروم رحم ، تومور بدخیم رحمی، عفونت رحم یا عوامل دیگر مرتبط باشد.

· خونریزی بعد از جراحی رحم: پس از عمل جراحی رحم، خونریزی ناشی از زخم‌ها و عمل جراحی رخ می‌دهد. اگر خونریزی غیر طبیعی رحمی و طولانی است حتما به متخصص زنان خود مراجعه کنید.

· منوراژی: به دلیل وجود تومور های بدخیم بین دو سیکل قاعدگی فرد دچار خونریزی غیر طبیعی رحمی می‌شود.

دلایل خونریزی غیر عادی رحمی چیست؟

خونریزی غیر طبیعی رحم ناشی از دلایل متعددی در افراد است که در ادامه به برخی از متداول ترین آن ها اشاره خواهیم داشت.

·         اختلالات هورمونی

·         تغییرات در گردش خون

·         تضعیف لایه درونی رحم

·         التهابات رحم

·         وجود تومورهای خوش خیم

·         عفونت‌ و پولیپ‌های رحمی

·         تغییرات در ساختار رحم

·         مصرف داروهای خاص

بیشتر بدانید: جراحی لاپاراسکوپی رحم در کرمان

تشخیص خونریزی غیرعادی رحم

تشخیص خونریزی غیرطبیعی رحم نیاز به معاینه دقیق توسط بهترین متخصص زنان دارد. شما باید تمامی علائمی که تجربه کردید و سوابق خانوادگی خود در این زمینه را به پزشک اعلام کنید. از طریق سونوگرافی واژینال، معاینات لازم انجام می‌شود و تمامی درون رحم نیز بررسی می‌شود که آیا توده یا پولیپ یا مشکلی دارد که منجر به خونریزی غیرطبیعی رحمی شده است. آزمایش خون و سونوگرافی و هیسترکتومی برای بررسی های بیشتر به جهت تشخیص دلیل خونریزی غیر طبیعی رحم انجام می‌شود.

پیشگیری از خونریزی غیر طبیعی رحمی

پیشگیری از خونریزی غیرطبیعی رحمی می‌تواند از طریق اقداماتی هوشمندانه و مهم در زندگی روزمره انجام شود. برای حفظ سلامت رحم و پیشگیری از خونریزی‌های غیر عادی، این موارد مهم هستند.

مراجعه به پزشک برای چکاپ های منظم و شناسایی زودرس مشکلات و اختلالات به پیشگیری از خونریزی غیرطبیعی رحمی کمک می‌کند. آزمایش‌های پیشگیری مانند اسکن‌های مربوط به عروق و ام آر آی می‌توانند به تشخیص بهتر وضعیت رحم و پیشگیر از مشکلات کمک کنند.

مصرف یک رژیم غذایی متنوع و سالم که شامل مقدار کافی از ویتامین‌ها و مواد معدنی است، به تقویت سیستم ایمنی و ارتقاء سلامت رحم کمک می‌کند و از بروز همچین مشکلاتی جلوگیری می‌کند.

 نگه داشتن وزن در حالت ایده آل با ترکیبی از تغذیه مناسب و فعالیت بدنی منظم، به کنترل هورمون‌ها و جلوگیری از اختلالات در چرخه قاعدگی کمک می‌کند. کاهش استرس و اجتناب از شرایط زندگی ناپایدار به حفظ تعادل هورمونی و کاهش خطر خونریزی غیرطبیعی رحمی کمک می‌‌کند.

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص لاپاراسکوپی در کرمان

درمان خونریزی غیر عادی رحمی

درمان خونریزی غیرعادی رحمی بستگی به علت اساسی آن دارد و به روش‌های متنوع انجام می‌شود. در صورتی که خونریزی ناشی از اختلالات هورمونی باشد، داروهای هورمونی مثل داروی تنظیم کننده قاعدگی و هورمون‌های تنظیمی به کار گرفته می‌شود تا چرخه خونریزی را کنترل کنند. حتی گاهی برای اینکه تاثیر این دارو ها سریع باشد، از آمپول های هورمونی پروژسترون و … استفاده می‌کنند.

اگر دلیل این خونریزی ها وجود تومور یا کیست یا فیبروم و موارد این چنینی باشد، باید برای درمان این مشکلات اقدام شود.   روش‌های درمانی دیگر نظیر لیزر یا اسکلروتراپی نیز برای کنترل خونریزی غیرعادی رحمی انجام می‌شوند.

نتیجه گیری

خونریزی غیرعادی رحمی یک علامت مهم است که نیاز به توجه فوری دارد زیرا مشکلات هورمونی و بر هم زدن سیستم های بدن را به همراه دارد. تشخیص و درمان به موقع خونریزی های غیر طبیعی از اهمیت بالایی برخوردار است تا از پیشرفت احتمالی عارضه و اثرات منفی بر سلامت رحم جلوگیری شود. با توجه به علت پیدایش خونریزی، مناسب ترین روش درمانی انتخاب می‌شود که سریعترین نتیجه را برای بیمار ایجاد کند. این نوع خونریزی ها ممکن است که با بی توجهی فرد، منجر به کم خونی شدید و پایین آمدن سطح هموگلوبین خون شوند.

سوالات متداول

خونریزی غیرعادی رحمی قابل درمان است؟

اکثر موارد خونریزی غیرعادی رحمی قابل درمان هستند که نوع درمان بستگی به علت اصلی و شدت مشکل دارد.

می‌توان با تغییرات در شیوه زندگی خونریزی رحم را کنترل کرد؟

 در برخی موارد، تغییرات در سبک زندگی مثل کنترل استرس، تغییرات در رژیم غذایی و فعالیت بدنی به کنترل خونریزی غیرعادی رحمی کمک می‌کند.

خونریزی غیرطبیعی رحمی تأثیری بر باروری دارد؟

 در برخی موارد خونریزی غیرطبیعی رحم بر باروری تأثیر می‌گذارد و به همین دلیل باید حتما درمان شود. گاهی حتی این خونریزی ها در طی دوران بارداری رخ می‌دهد اما در هر زمان که باشند، عوارض بسیار دارند و موجب کم خونی فرد می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط