لوگو دکتر فرشته عباسلو
Search
Close this search box.
خونریزی بعد از لابیاپلاستی

خونریزی بعد از لابیاپلاستی

خونریزی بعد از لابیاپلاستی یکی از عوارضی است که برای اکثریت افراد وجود خواهد داشت و تا چند روز اول نیاز به نگرانی ندارد. این مورد معمولا بعد از یک الی دو روز از بین می‌رود و بهبود می‌یابد. در مواردی این خونریزی ادامه خواهد داشت که باید حتما تحت نظر جراح زنان خود قرار بگیرید. در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد علت بروز این خونریزی و راهکار جلوگیری از آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مهمترین علت خونریزی بعد از عمل لابیاپلاستی

مهمترین علت خونریزی بعد از عمل لابیاپلاستی

یکی از مهمترین علل خونریزی بعد از عمل لابیاپلاستی، عوامل مربوط به خود جراحی است. در طول این عمل ترمیمی، بافت ‌های لابیا بریده می‌شوند و خونریزی از این بریدگی‌ها رخ می‌دهد که بسیار طبیعی است. برش و برداشتن پوست و بافت لابیا به طور طبیعی با خونریزی همراه است که بعد از جراحی نیز ممکن است مقداری لکه بینی برای فرد ایجاد کند.

سایر علل خونریزی بعد از عمل زیبایی واژن

علاوه بر موارد ذکر شده که از عوامل اصلی خونریزی بعد از لابیاپلاستی هستند، موارد دیگری نیز در این راستا موثر هستند که ذکر خواهیم کرد.

·         اگر دو طرف پوست لابیا به خوبی بخیه نشوند، ممکن است که خونریزی تا دو الی سه روز اولیه بعد از جراحی وجود داشته باشد.

·         در طول جراحی، عروق کوچکی که به واژن خورسانی می‌کنند، ممکن است آسیب ببینند و خونریزی را به همراه داشته باشند.

·         استفاده از داروهای رقیق کننده خون، فعالیت بدنی شدید، تماس با آب گرم، استفاده از حمام گرم یا جکوزی و مصرف غذاهای حاوی ادویه ‌های تحریک ‌کننده می‌توانند خونریزی بعد از لابیاپلاستی را ایجاد کنند.

به طور کلی عوامل مختلفی موجب ایجاد این خونریزی می‌شود اما باید بعد از یک الی دو روز بهبود یابد و در غیر این صورت باید حتما به بهترین جراح لابیاپلاستی مراجعه داشته باشید تا بررسی لازم انجام شود.

در صورت خونریزی لابیاها بعد از عمل چه کنیم؟

در صورت خونریزی لابیاها بعد از عمل، می‌توانید از راهکار های کنترل کننده استفاده کنید تا هرچه زودتر جلوی این مورد را بگیرید:

  • فشار دادن: اگر خونریزی نسبتاً سبک است، می‌توانید با استفاده از یک دستمال تمیز فشار ملایمی روی منطقه خونریزی اعمال کنید. این کار ممکن است کمک کند تا خونریزی کمتر شود. احتیاط کنید که این فشار بیش از اندازه به بافت لابیا وارد نشود.
  • استفاده از یخ: قرار دادن یک کمپرس یخ روی منطقه خونریزی می‌تواند باعث تنگ شدن عروق و کاهش خونریزی شود. اما حتماً باید یخ را با دستمال یا پارچه نازک پوشانده و به مدت 10 الی 15 دقیقه بر روی محل لابیاها بگذارید، سپس 10 دقیقه استراحت دهید و این روند را تکرار کنید.
  • استراحت: استراحت کافی برای بدن بسیار مهم است. در صورت خونریزی شدید، بهتر است فعالیت بدنی شدید را متوقف کنید و به بدن زمانی بدهید تا بهبود یابد.
  • مصرف داروها: در صورتی که پزشک شما دستور داده است، می‌توانید داروهای ضد التهاب یا داروهای دیگری که به کاهش خونریزی کمک می‌کنند، مصرف کنید. اما حتماً باید دستورات پزشک را رعایت کنید و هرگز این داروها را بیش از حد توصیه شده مصرف نکنید.
  • تماس با پزشک: اگر خونریزی شدید است و قادر به مدیریت آن نیستید، باید به بهترین جراح لابیاپلاستی اطلاع دهید. او می‌تواند شما را راهنمایی کند و در صورت لزوم اقدامات لازم را انجام دهد.

چگونه احتمال خونریزی پس از لابیاپلاستی را کاهش دهیم؟

برای کاهش احتمال خونریزی پس از لابیاپلاستی، می‌توانید تدابیر زیر را اتخاذ کنید:

·         برای کاهش خطر خونریزی، حتماً دستورات و راهنمایی‌های پزشک خود را رعایت کنید. این شامل مصرف داروها و محدودیت‌های فعالیت بدنی می‌شود.

·         به بدن خود برای بهبود و بازسازی زمان کافی بدهید. از فعالیت ‌های شدید، انجام ورزش ‌های سنگین، جابجایی و باربری سنگین در روز های بعد از عمل خودداری کنید.

·         از آب گرم برای استحمام استفاده نکنید تا جریان خون را رقیق نکنید و باعث خونریزی بعد از این عمل نشوید.

·         استفاده از نوشیدنی های الکلی یا موارد دخانیاتی موجب مشکلات انعقاد خون می‌شود و باید از مصرف آن ها خودداری کنید.

نتیجه گیری

خونریزی بعد از لابیاپلاستی تقریبا برای همه کاندیدای این عمل به وجود می‌آید اما با رعایت نکات مراقبتی می‌توانید از بروز آن جلوگیری کنید یا مقدار آن را کاهش دهید. مقدار خونریزی از بافت لابیاها به مهارت جراح نیز بستگی دارد و اگر به جراح ماهر و باتجربه مراجعه داشته باشید، طبیعتا میزان آسیب به بافت لابیا کمتر خواهد بود و احتمال ایجاد خونریزی بعد از لابیاپلاستی کاهش می‌یابد.

سوالات متداول

خونریزی پس از عمل لابیاپلاستی طبیعی است؟

خونریزی ملایم پس از عمل لابیاپلاستی کاملا طبیعی است. این خونریزی ممکن است به دلیل بریدگی ‌های جراحی و تغییرات در عروق باشد. با اتخاذ تدابیر مناسب و رعایت دستورات پزشک، خونریزی باید به تدریج کاهش می‌یابد.

در مورد خونریزی بعد از لابیاپلاستی به پزشک مراجعه کنم؟

در صورتی که خونریزی شدید و غیرقابل کنترل باشد و یا برای طولانی مدت قطع نشده باشد باید به پزشک خود مراجعه کنید.

برای کاهش خونریزی بعد از لابیاپلاستی ورزش را کنار بگذاریم؟

پزشک شما توصیه کند در طول دوره بازیابی بعد از عمل، فعالیت ‌های ورزشی را محدود کنید. این توصیه به دلیل این است که فعالیت بدنی شدید می‌تواند باعث افزایش خونریزی و تحریک منطقه عمل شده شود. برای شروع فعالیت ‌های ورزشی، بهتر است به توصیه پزشک خود عمل کنید و از ورزش‌های سبک و بدون ضربه و فشار زیاد شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط