لوگو دکتر فرشته عباسلو
Search
Close this search box.
تفاوت لاپاراسکوپی با جراحی باز

تفاوت لاپاراسکوپی با جراحی باز چیست؟

تفاوت لاپاراسکوپی با جراحی باز چیست؟ اگر به دنبال جواب این سوال هستید باید خدمت شما عرض کنیم که تفاوت های زیادی وجود دارد. همانطور که مزایای زیادی هم در لاپاراسکوپی نسبت به جراحی های قدیمی وجود  دارد. مهمترین تفاوت لاپاراسکوپی نسبت به دیگر روش های جراحی باز اندازه برش و مدت زمان نقاهت آن است. هر یک از این دو مزیت های مهم این روش جراحی به حساب می آیند. در این مطلب می خواهیم تفاوت لاپاراسکوپی با جراحی باز را از دیدگاه خانم دکتر فرشته عباسلو بررسی نماییم. دکتر فرشته عباسلو بهترین متخصص زنان در کرمان است که لاپاراسکوپی را به صورت تخصصی و حرفه ای انجام می دهد. 

تفاوت لاپاراسکوپی با جراحی باز چیست؟

مهمترین ویژگی ها و تفاوت لاپاراسکوپی با جراحی باز

برش

یک تفاوت لاپاراسکوپی با جراحی باز اندازه برش است. در جراحی باز یک برش طولانی و در جراحی لاپاراسکوپی چندین برش کوچک در بدن ایجاد می شوند.

بهبودی

جراحی باز معمولاً مستلزم بستری بیشتر در بیمارستان و دوره بهبودی طولانی تر است. جراحی لاپاراسکوپی نسبت به جراحی سنتی مدت زمان بستری و بهبودی کوتاه تری دارد.

عوارض

جراحی باز عوارض زیادی را برای سلامتی بیمار به همراه دارد. در حالی که جراحی لاپاراسکوپی عوارض و خطرات کمتری را به دنبال دارد. 

بررسی مزایا و تفاوت لاپاراسکوپی با جراحی باز

جراحی باز یک جراحی سنتی است که انجام آن برای بیماری های مزمن ایده آل به نظر میرسد. به عنوان مثال پیوند قلب یا کلیه تنها از طریق جراحی باز انجام می شود. از آنجایی که برش ها بزرگ هستند، به جراح دسترسی بیشتری به اندام ها می دهد و از این رو جراحی باز تمیزتر است. به این ترتیب خطر عفونت به سایر اندام ها در جراحی باز تقریباً صفر است.

بزرگترین مزیت جراحی لاپاراسکوپی هم این است که درصد تهاجم کمتر و درد کمتری را برای بیمار به همراه دارد. زخم های لاپاراسکوپی سریعتر خوب می شوند و اسکارهای خیلی کمتری از خود به جای می گذارد. از آنجایی که برش ها کوچک هستند، احتمال از دست دادن خون زیادی در طول عمل کاهش پیدا می کند. علاوه بر اینکه لاپاراسکوپی هزینه کمتری نسبت به جراحی باز دارد.

سوالات متداول

در عمل رحم کدام عمل بهتر است باز یا لاپاراسکوپی؟

برای عمل های شکمی مانند کیست، آندومتریوز و فیبرم، بهتر است به روش لاپاراسکوپی جراحی کنید. البته این موضوع به وخامت حال بیمار بستگی دارد. اگر مشکل به حدی حاد باشد که نتوان آن را با لاپاراسکوپی عمل کرد از جراحی باز استفاده می شود.

عمل برداشتن رحم با لاپاراسکوپی هم انجام می شود؟

به ابعاد رحم و مشکل بیمار بستگی دارد. در صورتی که ابعاد رحم همراه با فیبروم خیلی بزرگ شده باشد، امکان برداشتن آن با لاپاراسکوپی وجود ندارد. چون امکان خونریزی و خطر مرگ بیمار را دارد.

مدت زمان عمل لاپاراسکوپی و جراحی باز چقدر است؟

از نظر زمانی جراحی لاپاراسکوپی کوتاه تر است. به دلیل بخیه های کمتری که زده می شود و دسترسی به اجزای شکمی به دلیل باد کردن شکم با دی اکسید کربن راحت تر است.

برای کدامیک دوره بستری و نقاهت بیشتر است؟

جراحی باز. لاپاراسکوپی به نوعی سرپایی است، البته اگر بیمار شرایط خاص و حاد نداشته باشد. نقاهت برای لاپاراسکوپی بسیار کمتر از جراحی باز است. 

کلام پایانی

جراحی یک رویداد مهم زندگی است که آینده شما را به خوبی تغییر می دهد. اما برای همه چیزهای خوب باید بهایی پرداخت. درد فقط یکی از آنها است و هنگام تصمیم گیری در مورد نوع جراحی باید به عوارض و زمان بهبودی هم توجه داشته باشید. امروزه اکثر افراد جراحی لاپاراسکوپی را ترجیح می دهند، زیرا پیشرفته تر و سریع تر است. زمان بهبودی آن نیز کمتر است. برش های کوچک به معنای درد کمتر و بهبودی سریع تر است. در این مطلب هر آنچه می توانست در مورد تفاوت لاپاراسکوپی با جراحی باز به شما کمک کند را بیان کردیم. در صورت داشتن هرگونه پرسش در این زمینه می توانید در بخش دیدگاه ها آن را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط