لوگو دکتر فرشته عباسلو
Search
Close this search box.
بهترین سن لابیاپلاستی

بهترین سن لابیاپلاستی

بهترین سن لابیاپلاستی طبق نظرات پزشکان متخصص، سنین بالای ۱۸ سال است و این جراحی براساس شرایط بیمار و یک‌سری ویژگی‌های مهم انجام می‌شود. جراحی لابیاپلاستی همانند هر عمل جراحی دیگری دارای یک سن طلایی است و در صورتی که به این سن برای انجام جراحی توجه نشود ممکن است که عوارضی را برای فرد ایجاد کند و مشکلاتی را برای بیمار در پی داشته باشد. در این مقاله قصد داریم راجع به بهترین سن لابیاپلاستی و دلایل اهمیت آن اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهیم. اگر قصد انجام این جراحی را دارید در ادامه با ما همراه شوید.

اهمیت سن در عمل لابیاپلاستی

دلایل اهمیت سن در عمل لابیاپلاستی

دلایل اهمیت بهترین سن برای انجام لابیاپلاستی به این موضوع مربوط می‌شود که انجام این جراحی در سنین بالاتر یا پایین‌تر از حد مجاز ممکن است مشکلات متعددی را برای افراد ایجاد کند و دردسرساز شود. مثلاً انجام این جراحی برای دوره نوجوانی هیچ محدودیتی ندارد. اما تجربه متخصصان در این حوزه ثابت کرده که اگر این جراحی بعد از بلوغ کامل انجام شود بهتر است. چرا که در دوره نوجوانی رشد لابیاها به طور کامل متوقف نشده و هنوز ادامه دارد. در نتیجه انجام این جراحی نتیجه پایداری ندارد و با افزایش سن دچار تغییر می‌شود. همچنین توجه به سن مناسب برای انجام لابیاپلاستی باعث بهبود بهتر و سریع‌تر شده و ترمیم بافت‌ها زودتر انجام می‌شود و به طور کلی دوره نقاهت کوتاه‌تر می‌شود.

بهترین سن برای عمل لابیاپلاستی

در تعیین بهترین سن برای عمل لابیاپلاستی فاکتورهای زیر تاثیرگذار هستند.

• تکامل فیزیکی: تا ۱۸ سالگی رشد لابیاها به طور کامل انجام می‌شود. بنابراین تا قبل از این سن انجام این جراحی نتایج مطلوبی ندارد.

• وضعیت هورمونی: در دوران بارداری، شیردهی و یائسگی به دلیل تغییرات هورمونی، وضعیت لابیاها متفاوت است. به همین علت توصیه می‌شود که انجام لابیاپلاستی را تا زمان ثبات وضعیت هورمونی به تعویق بیندازید.

• سلامت عمومی: برای انجام لابیاپلاستی سلامت عمومی فرد اهمیت ویژه‌ای دارد. افرادی که به بیماری‌های زمینه‌ای مانند عفونت‌های فعال مبتلا هستند با خطر ابتلا به عوارض بعد از این جراحی مواجه می‌شوند.

• تمایل به باروری در آینده: اگر فردی تمایل به بارداری مجدد داشته باشد بهتر است انجام این جراحی را به دوران بعد از بارداری موکول کند.

• بلوغ ذهنی: افرادی که به بلوغ کامل ذهنی رسیده‌اند و انتظارات واقع بینانه از این جراحی دارند و همچنین به مراقبت های بعد از لابیاپلاستی متعهد هستند برای انجام این جراحی کاندید مناسبی خواهند بود.

به طور کلی بازه سنی بالای ۱۸ سالگی و پایین ۶۵ سالگی برای انجام لابیاپلاستی سن مناسبی محسوب می‌شود.

محدودیت سنی برای عمل لابیاپلاستی

بهترین جراح لابیاپلاستی بر این باور است که سن مناسب برای این انجام این جراحی سنین بالای ۱۸ سال و پایین ۶۵ سال است. اما اگر خانمی زیر سن قانونی باشد و تمایل به انجام این جراحی پیدا کند باید مواردی برای او در نظر گرفته شود. به طور مثال؛

• فرد باید به لحاظ ذهنی به بلوغ کامل رسیده باشد.

• با انگیزه شخصی برای انجام این کار اقدام کند و تحت تاثیر صحبت‌های دیگران قرار نگرفته باشد.

• فرد باید انتظارات واقعی و منطقی از نتیجه عمل داشته باشد.

• با رضایت قیم قانونی و والدین برای انجام این جراحی اقدام کند.

به طور کلی انجام این جراحی برای خانم‌هایی که زیر ۱۸ سال هستند در اکثر کشورها ممنوع است و انجام آن خلاف قوانین محسوب می‌شود و مشکلات حقوقی به بار می‌آورد.

 سن مناسب لابیاپلاستی در دختران

در مورد سن مناسب لابیاپلاستی در دختران باید بگوییم که بهترین سن لابیاپلاستی همانطور که بارها اشاره کردیم سنین بالای ۱۸ سالگی است. چرا که در بازه سنی کمتر از ۱۸ سال دختر خانم‌ها هنوز در دوره بلوغ قرار دارند و هورمون رشد در تمام اعضای بدن آن‌ها در حال ترشح است. بنابراین رشد لابیاها نیز هنوز ادامه دارد و به طور کامل متوقف نشده است.

پس اگر در سنی که رشد لابیاها هنوز به اتمام نرسیده این جراحی را انجام دهید به مرور زمان دوباره رشد آن‌ها ادامه پیدا می‌کند و مجبور به جراحی دوباره خواهید شد که این کار هزینه مجدد روی دست شما می‌گذارد. بنابراین بهتر است انجام لابیاپلاستی را چه با لیزر و چه با جراحی، به سنین بعد از ۱۸ سالگی موکول کنید.

حداکثر سن برای لابیاپلاستی

حداکثر سن برای انجام جراحی لابیاپلاستی قبل از رسیدن به سن یائسگی است که معمولاً قبل از ۶۵ سالگی می‌شود. چرا که در این سنین هنوز کلاژن‌سازی و ترمیم زخم‌ها در بدن با سرعت مناسب و طبیعی انجام می‌شود. اما در صورتی که در سنین بیشتر از ۶۵ سالگی برای این جراحی اقدام کنیم متاسفانه امکان این جراحی برای شما وجود ندارد. چرا که جوش خوردن لابیاها و ترمیم زخم‌ها در این سن بسیار طول می‌کشد. همچنین ممکن است بیمار با عوارضی مانند عفونت لابیا و ترمیم دیرتر زخم‌ها و افزایش خطر عوارض جدی مواجه شود. علاوه بر آن، در سنین بالا معمولاً افراد سلامت عمومی مناسبی ندارند و با اغلب بیماری‌های زمینه‌ای مواجه می‌شوند. بنابراین سعی کنید برای انجام جراحی لابیاپلاستی بعد از آخرین زایمان خود و تا قبل از رسیدن به سن یائسگی هرچه سریع‌تر اقدام کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله راجع به بهترین سن لابیاپلاستی صحبت کردیم. همانطور که گفته شد انجام این جراحی برای سنین بالای ۱۸ سال و پایین ۶۵ سال مناسب است و اگر در بازه سنی خارج از این بازه اقدام به این جراحی کنید، اول اینکه ممکن است پزشک شما به هیچ عنوان انجام جراحی را قبول نکند و یا در صورت انجام جراحی، مشکلات و عوارض جدی برای شما ایجاد شود.

سوالات متداول

انجام این جراحی در بهترین سن لابیاپلاستی چه مزایایی دارد؟

از مزایای انجام این جراحی در سنین مناسب می‌توان به افزایش اعتماد به نفس، کاهش عوارض، نتیجه بهتر و دوره نقاهت کوتاه‌تر اشاره کرد.

آیا بعد از رسیدن به بهترین سن لابیاپلاستی، می‌توان این جراحی را همراه با جراحی تنگ کردن واژن انجام داد؟

بله امکان انجام این دو جراحی به طور همزمان در سنین مناسب امکان‌پذیر است.

آیا بعد از انجام جراحی در بهترین سن لابیاپلاستی، امکان بزرگ شدن دوباره لابیاها وجود دارد؟

در صورتی که این جراحی توسط پزشک متخصص و ماهر انجام شود و مراقبت‌های بعد از عمل را به درستی رعایت کنید، نتایج حاصل شده از جراحی معمولاً دائمی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط